| Reader Chip | Impinj Indy R2000 |
|---|---|
| Interface | RJ45 & RS-232 (includes 4-Pin GPIO) |
| Control Mode | Embedded high speed processor, able to be self-controlled or connected to an External PC |
| Number of Antenna | External Single or 4-Antenna (SMA-Female) |
| Protocol | ISO18000‐6C/EPC Global C1G2 |
| Frequency Range | ETSI 865 ~ 867MHz FCC 902 ~ 928MHz CCC 920 ~925MHz, 840 ~ 845MHz NCC 922~928MHz |
| Power Output | 0dBm ~ +30dBm |
| Receiving Sensitivity | -68dBm(R500), -83dBm(R2000) |
| Modulation | BSD_ASK/M0/40KHz;PR_ASK/M2/250KHz; PR_ASK/M2/300KHz;BSD_ASK/M0/400KHz |
| Power Input | Via Power Adapter or PoE |
| Input Voltage | 12VDC (via Power Adapter) 37V ~ 57VDC (via PoE) |
| Operating Temperature | ‐20℃~+50℃ |
| Storage Temperature | ‐40℃~+70℃ |
| Operating Humility | 10%~90% |
| SDK | Microsoft .NET APIs、C/C++ API、Java |
| Dimension | 119mm (L) x 93mm (W) x 23mm (H) |