Functional Specifications:
| RFID Protocol: | EPC Class1 Gen2, ISO18000-6C |
| Frequency: | (US) 902-928MHz, (EU) 865-868MHz |
| IC type: | UCODE7、Higgs3、R6、M4QT |
| Memory: | EPC 96bits(Up to 480bits), USER 512 bits, TID 64bits |
| Write Cycles: | 100,000 times |
| Functionality: | Read/write |
| Data Retention: | 50 Years |
| Applicable Surface: | Metal Surfaces |
|
Read Range : (Fix Reader) |
6.5m, (US) 902-928MHz 6.6m, (EU) 865-868MHz |
|
Read Range : (Handheld Reader) |
4.4m, (US) 902-928MHz 4.6m, (EU) 865-868MHz |
Physical Specification:
| Size: |
46.5*31.5mm, Hole: D3.6mmx2 |
| Thickness: | 7.5mm |
| Material: | Antenna: ceramic. Shell: PEEK |
| Colour: | Black |
| Mounting Methods: | Screw |
| Weight: | 19.5g |
Dimensions:

Environmental Specification:
| IP Rating: | IP68 |
| Storage Temperature: | -40°С to +180°С |
| Operation Temperature: | -25°С to +150°С |