Functional Specifications:
| RFID Protocol: | EPC Class1 Gen2, ISO18000-6C |
| Frequency: | (US) 902-928MHz, (EU) 865-868MHz |
| IC type: | Alien Higgs-3 |
| Memory: | EPC 96bits(Up to 480bits), USER 512 bits, TID 64bits |
| Write Cycles: | 100,000 times |
| Functionality: | Read/write |
| Data Retention: | 50 Years |
| Applicable Surface: | Metal Surfaces |
|
Read Range : (Fix Reader) |
13m, (US) 902-928MHz 12m, (EU) 865-868MHz |
|
Read Range : (Handheld Reader) |
7.5m, (US) 902-928MHz 7.0m, (EU) 865-868MHz |
Physical Specification:
| Size: |
62x29mm, Hole: D3.5mmx2 |
| Thickness: | 12mm |
| Material: | PEEK |
| Colour: | Black |
| Mounting Methods: | Screw/Rivet |
| Weight: | 15g |
Dimensions:

Environmental Specification:
| IP Rating: | IP68 |
| Storage Temperature: | -60°С to +260°С |
| Operation Temperature: | -40°С to +150°С |