Functional & Specifications:
| RFID Protocol: | EPC Class1 Gen2, ISO18000-6C |
| Frequency: | (US) 902-928MHz, (EU) 865-868MHz |
| IC type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128bits , USER 0bits, TID 96bits |
| Write Cycles: | 100,000 times |
| Functionality: | Read/write |
| Data Retention: | 50 Years |
| Applicable Surface: | Metal Surfaces |
|
Read Range : (Fix Reader) |
11m, (US) 902-928MHz 10m, (EU) 865-868MHz |
|
Read Range : (Handheld Reader) |
5.5m, (US) 902-928MHz 5.0m, (EU) 865-868MHz |
Physical Specification:
| Size: |
69.0x23.0mm, Hole: D5.2mmx2 |
| Thickness: | 7mm |
| Material: | ABS+PC |
| Colour: | White |
| Mounting Methods: | Adhesive, Screw, binding |
| Weight: | 10.8g |
Dimensions:

Environmental Specification:
| IP Rating | IP68 |
| Storage Temperature: | -40°С to +85°С |
| Operation Temperature: | -25°С to +85°С |
| Certifications: | Reach Approved, RoHS Approved, CE Approved, ATEX Approved. |